727-605-1284

praca w księgowościKończąc studia z dziedziny rachunkowości zazwyczaj szukamy pracy w biurze rachunkowym, tymczasem nie tylko takie stanowiska są dedykowane dla osób bez doświadczenia, ale z kwalifikacjami. Chcąc się uczyć i rozwijać, dobrze jest szukać ambitnej pracy pełnej wyzwań z możliwą ścieżką awansu.

Spora ilość osób podejmuje się pracy właśnie w biurze rachunkowym w ramach sprawdzenia swojej wiedzy, weryfikacji umiejętności i nauki praktycznej zawodu. Poza biurem rachunkowym można tez próbować zatrudnienia w urzędach państwowych, jednostkach samorządu terytorialnego i innych publicznych instytucjach, gdzie niezbędne jest prowadzenie księgowości.

Zwykle tuż po studiach można liczyć na stanowiska najniższe jak referent, jednak warto przemyśleć, czy nie jest to praca wygodniejsza, spokojniejsza i dająca większe możliwości. Z pozoru może wydawać się to nudne stanowisko, jednak w pewnym wieku bardzo komfortowe. Praca w sferze budżetowej to stabilizacja i możliwość wzięcia urlopu, w tym wychowawczego bez obawy o utratę stanowiska pracy.

(800) 554-6262

5304364360Praca w biurze księgowym nie wymaga posiadania kwalifikacji z zakresu księgowości. Przyjmowane są osoby do przyuczenia. Wykonują one prace schematyczne, proste, biurowe, zaś pod dokumentami podpisują się księgowi zatrudnieni w biurze, dla których pomocnicy i asystenci są świetnym odciążeniem. W ten sposób utrzymanie biura kosztuje mniej, bowiem asystenci księgowi bez kwalifikacji mogą liczyć na najwyżej najniższą krajową pensję, a osoby z kwalifikacjami dzięki wsparciu mogą obsłużyć większą ilość klientów biura.

Zatrudniając się do biura rachunkowego jako pomocnik czy szeregowy pracownik księgowy rzadko spodziewamy się iż będziemy fizycznie wykonywać pracę przeznaczoną dla głównej księgowej. Główny księgowy w takim biurze zazwyczaj zdaje się na pracę pracowników, a sam zajmuje się tylko najważniejszą pracą oraz sygnowaniem dokumentów, które wymagają podpisu osoby z uprawnieniami do prowadzenia pełnej księgowości. W pewnym sensie to nie lada okazja do zdobycia wiedzy i doświadczenia w księgowości. Ocena tej sytuacji pozostaje do indywidualnego rozważenia.

9033949001

561-723-4321Praca w dziale księgowości kontra praca w biurze rachunkowym. Dla jednych to to samo, dla innych ogromna różnica. Szczególnie ważna jest różnica dla głównego księgowego. Jednak praca na etat czy praca na własny rachunek rodzi ogromną różnicę.

Warto jednak zauważyć, że jako główna księgowa można być także zatrudnionym w biurze rachunkowym, nie zawsze główny księgowy w biurze to jego właściciel. Bywa iż zapotrzebowanie jest na kilka osób  z tymi uprawnieniami. Tańszym rozwiązaniem dla firm jest zlecenie obsługi księgowej biuru rachunkowemu niżeli etat głównego księgowego. Dla biur rachunkowych to również korzystne rozwiązanie.

W zależności od wielkości firmy i złożoności jej systemu księgowego można jednocześnie obsłużyć od kilku do nawet kilkudziesięciu firm jednocześnie. W ten sposób zyskać można stosunkowo wysokie dochody z działalności mimo niewielkich nakładów. Co ważne częstą praktyką w biurach rachunkowych jest zlecanie pracy fizycznie pracownikom bez kwalifikacji i podpisywanie dokumentów przez osoby z uprawnieniami. Jest to nie do pomyślenia w dziale księgowości konkretnej firmy gdzie główna księgowa wykonuje swe obowiązki do początku do końca, nie tylko podpisuje dokumenty przygotowane przez asystentkę.

(916) 207-9147

praca od zarazW bardzo wielu firmach główna księgowa poszukiwana jest do pracy od zaraz. Dzieje się tak ponieważ uprawnienia do bycia głównym księgowym posiada niewielka grupa osób. Zapotrzebowanie rośnie, przybywa firm z pełną księgowością, które konkurują o pracownika, zaś samych księgowych liczba rośnie nieproporcjonalnie do popytu.

Tym samym często stanowisko jest wolne do objęcia od zaraz. Główni księgowi dzięki tej sytuacji na rynku nie tylko wybierają pracodawcę, ale i łączą kilka etatów, zleceń na obsługę w jednym. Mimo tego iż pracę znaleźć można stosunkowo łatwo, to nie jest to praca marzenie. Wysoka odpowiedzialność, jak również konieczność dyspozycyjności, terminy pracy itd. to wszystko sprawia iż na tym stanowisku brak jest komfortu pracy. W czasach gdzie każdy chciałby pracować i dobrze zarabiać pod warunkiem iż praca nie jest wymagająca ten zawód nie jest atrakcyjny.

By osiągnąć sukces zawodowy trzeba liczyć się z wieloma latami praktyki jak również koniecznością nauki przez cały czas. Płaca księgowego wcale nie jest aż tak wysoka, co za tym idzie wiele osób mimo kierunkowego wykształcenia zmienia plany i rozwija się w innej dziedzinie licząc na powodzenie.

873-209-7782

ścieżka karieryRozwój zawodowy w każdym zawodzie jest wskazany. W niektórych profesjach jest ograniczony, w innych osiągnąć można bardzo wiele na przestrzeni nie tylko pierwszych lat stażu zawodowego ale i kilkudziesięciu.

Niektóre stanowiska nie są osiągalne tuż po studiach, czy zdobyciu zawodu. Tak właśnie jest z księgowością i posadą głównej księgowej. Zdarza się iż niektórym się na tyle szczęści w życiu zawodowym iż omijają całe etapy kariery osiągając szczyt niemalże zaraz po zdobyciu właściwych kwalifikacji, jednak znacząca większość przemierza typową ścieżką kariery zaczynając od praktyk w dziale księgowości aż po szczyt zajmując stanowisko głównego księgowego.

W zależności od umiejętności, szczyt kariery można osiągnąć szybciej lub wolniej, przyda się też solidna rekomendacja. Początkowo poleca się księgowym zatrudnienie w biurze rachunkowym jako pomocnik, następnie młodszy księgowy, po czym rozwiązaniem jest awans lub założenie własnej działalności jako samodzielny księgowy. Splot różnych zdarzeń powoduje iż okresy pełnienia poszczególnych stanowisk mogą trwać kilka miesięcy lub też kilka lat.

Kobiecy stereotyp

kobiecy stereotypKobiety mają swoje zawody zarezerwowane przede wszystkim dla nich, podobnie jak w przypadku mężczyzn są profesje kojarzące się właśnie z mężczyznami. Ponadto istnieje wiele zawodów, w których pracuje po równo mężczyzn co kobiet. Mimo iż księgowość nie determinuje płci to jednak większość kobiet wybiera ten zawód.

Zawód głównego księgowego nie należy do banalnych, a jednocześnie jest to praca biurowa i z pozoru lekka, możliwa do wykonywania dla kobiety. Przez lata utarł się stereotyp kobiety na stanowisku głównej księgowej. Jeśli jest poszukiwany pracownik na to stanowisko to najpewniej będzie to kobieta. Nawet samo nazewnictwo zawodu używa się częściej w rodzaju żeńskim.

Mimo to w wielu przedsiębiorstwach i biurach rachunkowych główny księgowy to mężczyzna. Nie można ujmować kobietom umiejętności, są one równie kompetentne co mężczyźni. O ile w  wielu profesjach mężczyźni są bardziej szanowani to w przypadku księgowości to kobieta kojarzy się z  dobrą księgowością. Być może wynika to z organizacji i estetyki jakie są typowe dla płci żeńskiej.

6012725254

księgowośćPraca w księgowości w dużej firmie to zupełnie coś innego niż własna działalność, czy praca w lokalnym biurze rachunkowym. Przekonują się o tym księgowe które z różnych względów przyjmują się na etat księgowej. Główny księgowy to posada intratna i finansowo i pod kątem prestiżu.

Prowadzenie księgowości, odpowiedzialność za pracę zespołu księgowych to duże wyzwanie zawodowe. Początkowo może przyprawić wiele stresu, niemniej daje też satysfakcję i nie nie oszukujmy się profity finansowe. Niestety to praca nie dla absolwentów świeżo upieczonych.

By zostać główną księgową nie wystarczy ukończyć studiów. Droga do tego stanowiska jest dość długa, wymaga doświadczenia, poszerzania wiedzy, zdania egzaminów i zyskania uprawnień. Ścieżka kariery nie bez powodu jest kręta bowiem stanowisko jest wymagające. Pełna księgowość jest o wiele bardziej złożona i skomplikowana niżeli rozliczanie małych firm z ryczałtu, czy PIT-ów rodzinnych. Zakrawa również o kadry i płace, a to kolejna dziedzina wymagająca rozpoznania.

malrotation

szybka decyzjaSzybkie decyzje rzadko popłacają, co jednak nie oznacza iż należy z nimi zwlekać. Nauka zawodu trwa długo i zawsze w jej trakcie można zmienić zdanie. Niektórzy podpowiadają, że lepiej wcześniej niż za późno. Wybór zawodu bywa trudny, nie wszyscy wiedzą od maleńkości kim chcą zostać w przyszłości i w tych postanowieniach, marzeniach wytrwać.

Decyzje o kierunku kształcenia zawodowego trzeba podjąć w miarę szybko. O ile braki z edukacji w szkole średniej można nadrobić to zmiana kierunków studiów może wymagać więcej wysiłku i czasu. Podejmując decyzję  z przemyśleniem zwykle udaje się dopasować zawód do własnego charakteru i umiejętności.

Główny księgowy to daleka droga do sukcesu, jednak odpowiednio wcześnie zaczęta daje swe pierwsze profity już po trzydziestce. Osiągając stanowisko głównego księgowego można powiedzieć, iż osiągnęło się szczyt, bowiem już wyższego stanowiska nie da się osiągnąć. Można jedynie zmienić firmę, pracodawcę na lepszego, bądź założyć własne biuro rachunkowe. Nie bez powodu stanowisko to wymaga wielu lat pracy, nauki i doświadczeń. Praca na nim jest niezwykle złożona, odpowiedzialna i wymaga wyczucia, wiedzy.

Liczne propozycje

liczne propozycjeKończąc kursy i szkolenia kwalifikacyjne wiele osób ma już upatrzone miejsce pracy jako główny księgowy. Warto wspomnieć iż głównym księgowym nie zostaje się tuż po obronie pracy magisterskiej, a w wyniku lat pracy, nabywania doświadczenia i umiejętności, których potwierdzeniem są zdane pozytywnie egzaminy państwowe.

Zdarzają się też przypadki księgowych którzy po uzyskaniu wszelkich uprawnień do pełnienia funkcji bycia głównym księgowym dopiero się rozglądają za wyższym stanowiskiem i aplikują na dostępne oferty pracy dla głównych księgowych w okolicy. Nie jest to aż tak łatwe jakby się mogło wydawać. W porównaniu z szeregowymi asystentami księgowych i personelem działów księgowości, biur rachunkowych, głównych księgowych potrzebuje rynek znacznie mniej i tym samym bywa ciasno w tej specjalizacji zawodowej.

Zdarza się jednak, że okolica nie obfituje w głównych księgowych lub też własną wiedzą i kompetencją przewyższa się konkurencyjnych księgowych. Wówczas można liczyć na liczne propozycje współpracy. Jeśli jest opcja wyboru warto zwrócić uwagę na komfort pracy i oferowane warunki, bowiem wynagrodzenie to nie wszystko. Pracy głównego księgowego nie powinno się zbyt często zmieniać, gdyż sam etap wdrożenia i poznania firmy trwa w czasie sporo.

858-505-7271

naukaNie tylko młodzi pracownicy muszą się uczyć by zyskać awans. Również chcąc być głównym księgowym trzeba przygotować się na nieustanną naukę. Ciągłe szkolenia i nowości wymagają opanowania niemałej wiedzy z zakresu ekonomii i biznesu.

Główny księgowy nie może nie wiedzieć, nie znać się i co gorsza pomylić. To ważne aby nadążać za zmianami. Dlatego jeśli naukę traktujesz wyrywkowo i na odczepnego ta profesja nie jest dla ciebie. To zawód w którym trzeba poświęcać wiele czasu na dokształcanie się. Praca ta nie jest najprostsza, wymaga odpowiedzialności, systematyczności i rzadko pozwala na urlop czy dłuższą chorobę.

Z zawodu łatwo jest wypaść chociażby poprzez ciążę i urlop macierzyński. Wrócić zawsze można ale im dłuższa przerwa tym trudniej jest powrócić w to samo miejsce swej kariery w którym przerwa nastąpiła. Zawód głównego księgowego można porównać do lekarza. Niby uprawnień się nie traci po czasie, ale jednak ciężko o odzyskanie pełnej formy. Wiedzą o tym doskonale kobiety, które z racji dzieci miewają przerwy w zatrudnieniu. Co ciekawe bezrobocie omija głównych księgowych i rzadko główny księgowy nie potrafi znaleźć pracy. Z reguły kiedy jej szuka szybko znajduje właściwa ofertę.